Ominaisuudet
- Uusin versio (2026.07)
- Letku- ja ilmapallokäyttö samassa vaporisaattorissa
- Täyslasinen höyrypolku, keraaminen konvektiolämmitys
- 50-260°C:n lämpötila-alue 1°C:n välein
- Kaukosäädin lämpötilalle, puhaltimelle ja ajastimelle
- Hiljainen kolminopeuksinen puhallin täyttää ilmapallot tasaisesti
- Toimii myös aromaterapiadiffuuserina
- Mukana kaksi lasikammiota ja kaksi ilmapallosarjaa
Kenelle Arizer Extreme Q sopii?
Arizer Extreme Q on koeteltu ja edullinen valinta kanadalaisen Arizerin pöytävaporisaattorien valikoimassa - sama valmistaja tunnetaan kannettavista Solo- ja Air-vaporisaattoreista. Se tarjoaa letkusessiot ja ilmapallotäytöt yhdestä vaporisaattorista, täyslasisella höyrypolulla ja kaukosäätimellä varustettuna.
Lähes kahden vuosikymmenen markkinoilla olon jälkeen se on edelleen yksi suosituimmista pöytävaporisaattoreista vuonna 2026, ja sitä pidetään laajalti yhtenä hinta-laatusuhteeltaan parhaista pöytävaporisaattoreista.
Se sopii kotikäyttäjille, jotka haluavat molemmat sessiotyylit ostamatta kahta vaporisaattoria. Voit asettua letkun ääreen rauhalliseksi illaksi ja täyttää ilmapallon kierrätettäväksi, kun ystävät tulevat kylään. Aloittelijat saavat matalan riskin sisäänpääsyn pöytävaporisaattorien maailmaan, ja säätämisestä nauttivat saavat vaporisaattorin, jolla on yksi suurimmista yhteisön vinkkipankeista.
Extreme Q vaatii lyhyen opettelujakson. Näyttö näyttää lämmittimen lämpötilan, joka on 20-30°C höyryn lämpötilaa korkeampi, ja lasi tarvitsee muutaman lisäminuutin lämmetäkseen näytön lukeman saavuttamisen jälkeen. Kun opit tämän rytmin, Extreme Q palkitsee maulla, joka kilpailee kaksi kertaa kalliimpien pöytävaporisaattorien kanssa.
Kevyt torni, joka sulautuu ympäristöönsä
Extreme Q on pystymallinen torni, jossa on musta runko ja digitaalinen LED-näyttö viistossa jalustassa. Lämmitin osoittaa suoraan ylöspäin, ja lasikammio istuu sen päällä ilman pitelemistä, joten mitään ei tarvitse kannatella lämmityksen aikana.
Pöytävaporisaattoriksi Extreme Q on epätavallisen kevyt, ja virtajohto on noin 3 m pitkä. Siirtäminen olohuoneesta keittiöön vie vain sekunteja. Tasolla se näyttää pieneltä keittiökoneelta, mikä pitää sen huomaamattomana hyllyllä tai työtasolla.
Puhdasta konvektiolämmitystä lasin läpi
Extreme Q kuumentaa puhtaalla konvektiolla: keraaminen elementti lämmittää ilman, ja puhallin tai vetosi kuljettaa kuuman ilman yrttien läpi. Se toimii kuin kiertoilmauuni ja lämmittää tasaisesti liikkuvalla ilmalla. Yrtit eivät koskaan kosketa itse lämmityselementtiä.
Lämmittimestä eteenpäin höyry kulkee täyslasista reittiä. Kammio, kulmaliitin ja suukappaleet ovat kaikki borosilikaattilasia, joten mikään ei lisää makua matkan varrella.
Näyttö saavuttaa tavoitelämpötilan 60-90 sekunnissa. Ympäröivä lasi tarvitsee vielä muutaman minuutin lämmetäkseen läpikotaisin, ja ensimmäiset vedot paranevat huomattavasti sen jälkeen.
Letku ja ilmapallo samasta vaporisaattorista
Kaksoiskäyttö on Extreme Q:n olemassaolon syy, ja yhdistelmä on harvinainen tässä hintaluokassa. Letku tarjoaa suorat vedot 90 cm:n silikoniletkun ja lasisen suukappaleen kautta; hitaat 10-20 sekunnin vedot toimivat parhaiten. Ryhmille asennat ilmapallojärjestelmän ja täytät ilmapallon noin 2-4 minuutissa, minkä jälkeen se kiertää huoneessa.
Puhallin auttaa molemmissa tiloissa. Pienimmällä nopeudella se työntää höyryä letkun läpi vetäessäsi. Puhallin on myös hiljainen, joten keskustelu jatkuu vaivatta ilmapallotäyttöjen aikana.
Mukana tuleva kaukosäädin hoitaa kaiken sohvalta käsin: lämpötilan, puhaltimen nopeuden, ajastimen ja jopa valon ja äänet. Vuonna 2008 kaukosäädettävä vaporisaattori oli aidosti uutta, ja se määrittää Extreme Q:n rennon luonteen vielä tänäkin päivänä.
Pakkauksessa ei ole korkkeja täytettyjen ilmapallojen sulkemiseen, joten ilmapallokorkkipakkaus on hyödyllinen lisähankinta. Korkilla suljettu ilmapallo säilyttää höyrynsä, kun otat rauhassa aikaa tai täytät useita palloja etukäteen.
Säädä hieman kuumemmaksi kuin luulisit
Lämpötila-alue ulottuu 50°C:sta 260°C:seen yhden asteen välein, ja lukema näkyy LED-näytöllä. Kaukosäädin lisää neljä yhden painalluksen esiasetusta: 200, 210, 220 ja 230°C.
Hyvä tietää: näyttö näyttää lämmittimen lämpötilan, ja höyry kammion kohdalla on 20-30°C viileämpää. On täysin normaalia asettaa Extreme Q korkeammalle kuin säätäisit muut vaporisaattorit.
Käytännössä 185-190°C sopii letkusessioihin ja 200-210°C ilmapallotäyttöihin. Matalammat asetukset säilyttävät kevyemmät yhdisteet ja maun, kun taas korkeammat asetukset uuttavat enemmän materiaalia harvemmilla vedoilla.
Lasikammio ja sen täyttäminen
Extreme Q:n mukana tulee kaksi Glass Cyclone Bowl -kammiota, lasiset yrttikammiot, jotka istuvat lämmittimen päällä. Yksi kammio palvelee sekä letku- että ilmapallotilaa, joten tilan vaihtaminen ei koskaan vaadi uudelleentäyttöä.
Keskikarkea jauhatus toimii parhaiten. Täytä kammio hieman mustan teippiviivan alapuolelle; ilma tulee sisään pienestä aukosta pohjassa, ja täydempi pakkaus pitää ilmavirran liikkeessä yrttien läpi. Sekoittaminen kerran tai kahdesti kesken session mukana tulevalla lasityökalulla pitää uuton tasaisena.
Askeleen pidemmälle pääset erikseen myytävällä lasisella Connoisseur-kammiolla. Se lisää koko alueen kattavan ilmavirran, sisäänrakennetun lasisihdin ja toisen pienen kammion kevyitä sessioita varten.
Kulmaliittimeen pakkaaminen: yhteisön suosikkikikka
Kokeneet omistajat ohittavat usein vakiokammion kokonaan. He pakkaavat 0,05-0,15 g suoraan kupusihtiin lasisen kulmaliittimen sisälle, jolloin yrtit ovat paljon lähempänä lämmönlähdettä. Uutto paranee huomattavasti pienillä määrillä, ja monet omistajat eivät koskaan palaa entiseen.
Suosittu tapa on esitäyttää useita kupusihtejä kotona ja vaihdella niitä sessioiden välillä kuin annostelukapseleita. Pakkauksessa on vain yksi varasihti, joten erikseen myytävä kupusihtipakkaus tekee tästä rutiinista käytännöllisen.
Täysi sessio vaihe vaiheelta
Hallintalaitteet rajoittuvat lämpötilapainikkeisiin, puhaltimeen ja kaukosäätimeen, joten sessio noudattaa yksinkertaista rytmiä.
- Täyttö: Jauha yrtit keskikarkeiksi ja täytä lasikammio hieman kavennusviivan alapuolelle. Tarkista, että sihti on paikallaan ennen kuin vedät.
- Lämmitys: Aseta lämpötila vaporisaattorista tai kaukosäätimestä. Punainen lämmitysvalo sammuu, kun näyttö saavuttaa tavoitteensa 60-90 sekunnin kuluttua.
- Läpilämpeneminen: Anna lasille muutama lisäminuutti tai käytä puhallinta pienellä nopeudella, kunnes höyryä alkaa näkyä.
- Letkusessiot: Aseta kulmaliitin kammioon ja ota hitaita 10-20 sekunnin vetoja, puhallin pienimmällä nopeudella, jos haluat kevyemmän vedon. Sekoita vetojen välillä.
- Ilmapallotäytöt: Kiinnitä miniputki ja ilmapallo, käynnistä puhallin ja sammuta se heti, kun pallo on täynnä. Peitä pallon suuaukko välittömästi.
- Lopetus: Nosta lämpötila 220-230°C:seen uuttaaksesi loputkin ja tyhjennä sitten kammio. Lasi pysyy kuumana useita minuutteja, joten anna sen jäähtyä ennen käsittelyä ja varo pudottamasta yrttejä lämmittimeen.
Verkkovirta, ei ladattavaa akkua
Extreme Q toimii vain verkkovirralla, ja mukana tulee maailmanlaajuinen 110-240 V:n sovitin ja noin 3 m:n johto. Akkua ei ole, joten session pituus ei koskaan katkea kesken.
Automaattinen ajastin toimii varmistuksena. Voit asettaa sammutuksen 2 tai 4 tuntiin, ja oletusasetuksella vaporisaattori sammuu tunnin kuluttua.
Huonetuoksudiffuuseri sivutoimena
Mukana tuleva lasiastia korvaa yrttikammion ja muuttaa Extreme Q:n tuoksudiffuuseriksi. Kukkien terälehdet, hedelmänkuoret tai kuivatut kasvit lämpenevät hellävaraisesti astialla, ja nouseva ilma kuljettaa tuoksun ympäri huonetta.
Mikään muu tämän hintaluokan pöytävaporisaattori ei tarjoa tätä toista käyttötapaa.
Helppo pitää puhtaana
Rutiinihuolto on nopeaa: tyhjennä kammio jokaisen session jälkeen ja harjaa jäämät pois. Koska yrtit eivät koskaan kosketa lämmitintä, itse lämmitin pysyy puhtaana.
Perusteellista puhdistusta varten jokainen osa irtoaa. Lasiosat ja sihdit liotetaan isopropyylialkoholissa, ja kuuma vesi huuhtelee letkun.
Kaksi osaa kuluu ajan myötä. Ilmapallot samenevat monien täyttöjen jälkeen, ja letku värjääntyy lopulta sisältä, joten varailmapallopakkaus ja silikoniletku uudistavat molemmat, kun maku latistuu.
Extreme Q vs XQ2
Arizer XQ2 -vaporisaattori on Arizerin uudempi pöytävaporisaattori, modernisoitu versio samasta kaksoiskäyttökonseptista. Se tuo mukanaan parannellun kammiorakenteen, herkemmin reagoivan kaukosäätimen, eristetyn ilmareitin vaihdettavalla suodattimella ja nopeamman tehollisen lämmitysajan.
Extreme Q tarjoaa saman ydinkonseptin edullisemmin. Saat edelleen letku- ja ilmapallokäytön, täyslasisen höyrypolun, kaukosäätimen ja aromaterapiatilan, joiden takana on lähes kahden vuosikymmenen todistettu luotettavuus ja valtava määrä yhteisön tekniikoita.
Jos uusimmat parannukset houkuttelevat, XQ2 ansaitsee korkeamman hintansa. Jos hinta-laatusuhde on tärkein, Extreme Q on edelleen erittäin vaikea päihittää.
Extreme Q vs Volcano Classic
Volcano Classic on Storz & Bickelin Saksassa valmistettu, pelkillä ilmapalloilla toimiva pöytävaporisaattori ja ilmapallosessioiden mittapuu yli kahden vuosikymmenen ajalta. Sen pumppu täyttää ilmapallot nopeammin, sen ilmapallot tuottavat vahvempia ja tasaisempia tuloksia, ja sen valmistuslaatu on kuuluisa.
Extreme Q antaa sinulle kaksi käyttötapaa huomattavasti edullisemmin. Se lisää letkusessiot, kaukosäätimen ja aromaterapiatilan, kaikki murto-osalla Volcanon hinnasta. Sen puhallin on myös pehmeämpi ja hiljaisempi täyttöjen aikana.
Parhaita mahdollisia ilmapalloja tavoittelevat ostajat ovat tyytyväisimpiä Classiciin. Ostajat, jotka haluavat yhden monipuolisen pöytävaporisaattorin niin sooloiltoihin kuin ryhmäsessioihinkin, huomaavat Extreme Q:n kattavan paljon enemmän.
Suositellut lisätarvikkeet
Tarjoamme juuri nyt 25 %:n alennuksen kaikista lisätarvikkeista, kun ostat minkä tahansa vaporisaattorin meiltä MagicVaporizersilta. Nämä ovat lisätarvikkeet, jotka valitsisimme ensimmäisenä Extreme Q:lle.
Connoisseur-lasikammio: Päivitys vakiokammioon; koko alueen kattava ilmavirta, sisäänrakennettu lasisihti ja pieni puoli kevyitä sessioita varten.
Ilmapallon korkit (4 kpl): Sulkee täytetyt ilmapallot, jotta mitään ei karkaa vetojen välillä; pakkauksessa ei ole yhtään korkkia mukana.
Silikoniletku: Kokonainen silikoniletku, joka palauttaa puhtaan maun, kun alkuperäisen letkun sisään kertyy jäämiä.
Lasinen kulma-adapteri: Toinen kulmaliitin antaa kierrättää valmiiksi pakattuja annoksia, tai kiinnitä yksi letkun kumpaankin päähän liittääksesi bubblerin.
Kupusihdit (4 kpl): Neljä sihtiä kulmaliittimeen ja miniputkeen; esitäytä useita kotona ja vaihtele niitä kuin annostelukapseleita.
MiniVac 0,12 L: Ilmatiivis ja hajutiivis säilytysrasia, joka pitää jauhetut yrtit tuoreina ja valmiina vaporisaattorin vieressä sessioiden välillä.
Ilmapallot (6 kpl): Kuusi uutta ilmapalloa siltä varalta, että alkuperäiset samenevat tai sauma alkaa vuotaa.
Lasinen miniputki: Lasinen liitososa ilmapallotäyttöihin; toinen kappale varmistaa, ettei haljennut alkuperäinen koskaan päätä ilmapallotilan käyttöä.
Letkun lasinen suukappale: Edullinen varaosa letkujärjestelmän eniten käsitellylle lasiosalle.
PVC-letku: Edullisempi letkuvaihtoehto kaikille, jotka suosivat PVC-letkua.
Kaukosäädin: Varakappale, jottei kadonnut kaukosäädin koskaan vie sohvaohjausta.
Lasinen aromaterapia-astia: Toinen astia pitää eri tuoksun annosteltuna ja valmiina höyrysessioiden välillä.
Takuutiedot
Arizer Extreme Q:lla on 3 vuoden takuu, joka kattaa materiaali- ja valmistusvirheet, sekä elinikäinen takuu keraamiselle lämmityselementille. Toimituskulut ja lasiosat eivät kuulu takuun piiriin. Kaikki myymämme Arizer Extreme Q -vaporisaattorit ovat aitoja Arizer-tuotteita.
Ohjekirja
Sisältö
- Extreme Q -vaporisaattori
- Virtasovitin
- Kaukosäädin
- Glass Cyclone Bowl -kammio (2)
- Lasinen miniputki
- 90 cm:n silikoniletku lasisella kulma-adapterilla
- Letkun lasinen suukappale (2)
- Ilmapallosarja (2)
- Lasinen sekoitustyökalu
- Varasihdit (1 litteä, 1 kupu)
- Lasinen aromaterapia-astia
- Käyttöohje
Tekniset tiedot
| Koko: | 15.2 × 15.2 × 19 cm |
|---|---|
| Paino: | 370 g |
| Lämmitys: | Puhdas konvektio (keraaminen lämmityselementti) |
| Lämmitysaika: | 60-90 sekuntia |
| Voimanlähde: | Verkkovirta (AC 110-240 V, DC 19 V -sovitin) |
| Lämpötila: | 50-260°C |
| Valmistaja: | Arizer |
| Takuu: | 3 vuotta (elinikäinen keraamiselle lämmityselementille) |
| Valmistusmaa: | Kanada |
Muut höyrystimet merkiltä Arizer
-
Arizer Air Max199 € 229 €
- 100 % borosilikaattilasinen höyrypolku
- Vaihdettava 26650-akku, USB-C-läpivirtalataus
- 14 mm vesipiippuadapteri mukana
-
Arizer ArGo159 € 219 €
- Sisäänvedettävä lasinen suukappale piiloutuu kokonaan
- Kokonaan lasinen höyrypolku takaa puhtaan maun
- 50-220°C yhden asteen tarkkuudella
-
Arizer Go SRT269 € 279 €
- Täyslasinen höyrypolku, ei lainkaan muovia
- Go Shell -kapselit esitäytettyihin sessioihin
- Kolme muokattavaa esiasetusta, 50-220°C
-
Arizer Solo 2 Max199 € 269 €
- Kokonaan lasinen höyrypolku takaa puhtaan maun
- Jopa 3 tunnin akunkesto yhdellä latauksella
- 14 mm vesipiippuadapteri sisältyy pakkaukseen
-
Arizer Solo 3259 € 339 €
- Täyslasinen höyrypolku puhtaan maun takaamiseksi
- Yli 3 tuntia akunkestoa yhdellä latauksella
- Sessio- ja on-demand-lämmitystilat
-
Arizer V-Tower129 € 165 €
- Sama keraaminen lämmitin kuin Arizerin lippulaivamalleissa
- Täyslasinen höyrypolku takaa puhtaan maun
- Digitaalinen lämpötilansäätö, 50°C-260°C
-
Arizer XQ2189 € 269 €
- Letku- ja ilmapallokäyttö, molemmat mukana
- Täyslasinen höyrypolku, eristetty elektroniikasta
- Kaukosäädin kolmella lämpötilaesiasetuksella
Näytämme vain aitoja arvosteluja varmistetuilta ostajilta. Arvostelupyynnöt lähetetään sähköpostitse oston jälkeen. Katso lisätiedot saat arvostelukäytännöstämme.
