Vahvistetut arvostelut

Nopea + ilmainen toimitus

Kaikissa yli 50 € tilauksissa

Suomen alhaisimmat hinnat

Olemme valtuutettuja jakelijoita

Arizer Air Max

199 € 229 € Sinä säästät: 30 €

SKU
ignore-this-97
Ilmainen toimitus
Katso lisää grindereitä
Näytä lisää lisätarvikkeita
Arizer Air Max vaporizer being held up to a blue sky

Ominaisuudet

  • Uusin versio (2026.09)
  • 100 % borosilikaattilasinen höyrypolku
  • Asteen tarkkuudella säädettävä lämpötila 50-220 °C
  • Vaihdettava 26650-akku, jopa 2,5 tuntia
  • 14 mm vesipiippuadapteri mukana
  • USB-C-läpivirtalataus, verkkolaturi mukana
  • Lasipodijärjestelmä esitäytettyihin sessioihin
  • Automaattisesti kääntyvä OLED-näyttö vesipiippuja varten

Kenelle Arizer Air Max sopii?

Arizer Air Max on Air-sarjan lippulaiva. Sen takana on kanadalainen Arizer, joka valmistaa myös tunnetun Solo-sarjan. Se on luokassaan arvostettu kannettava vaporisaattori. Moni valitsee sen nimenomaan maun takia. Lisää mukaan itse vaihdettava akku ja pakkaukseen kuuluva vesipiippuadapteri, niin saat kannettavan vaporisaattorin, joka kestää vuosia.

Air Max on tehty kiireettömiin sessioihin kotona: sohvalle, työpöydän ääreen, puutarhaan. Täydellä kammiolla sessio kestää 6-12 minuuttia, ja matkoilla lasi vaatii hieman varovaisuutta. Rauhallinen tahti palkitsee: uutto on tasaista ja perusteellista, ja maku kestää viimeiseen vetoon asti.

Kompakti alumiinirunko

Air Max on noin 12 cm korkea ja painaa 117 g. Sileässä, harjatussa alumiinirungossa on hienovaraiset urat, jotka parantavat otetta. Se mahtuu kouraan ja sujahtaa taskuun, kun irrotat lasisen suukappaleen.

Kolme painiketta sijaitsee rungon sivuilla, joten sormesi löytävät ne katsomatta. Kirkas OLED-näyttö kertoo lämpötilan reaaliajassa (°C tai °F) ja akun varaustason.

Täyslasinen höyrypolku takaa puhtaan maun

Höyrypolku on 100 % borosilikaattilasia, joten höyry koskettaa vain lasia matkallaan huulillesi. Höyrypolussa ei ole muovia, ei kumia eikä metallia. Lasi ei tuo makuun mitään omaa, joten terpeenit pääsevät esiin selkeinä.

Lasisen suukappaleen toisessa päässä on yrttikammio ja toisessa vetopää. Niiden välissä on sisäänrakennettu lasisihti. Pakkaat jauhetut yrtit kammiopäähän, johon mahtuu jauhatuksen mukaan noin 0,15-0,25 g. Samat lasiset suukappaleet sopivat Arizerin Air- ja Solo-malleihin.

Hybridilämmitys, joka pitää lämpötilansa

Sisällä on keraaminen uuni, jossa yhdistyvät johtuminen ja konvektio. Se on kuin kokkaisi uunissa ja pannulla yhtä aikaa: kuuma ilma virtaa yrttien läpi, ja lämmin lasi kuumentaa niitä suoraan. Yrtit höyrystyvät tasaisesti ja tulevat käytetyiksi loppuun asti.

Air Max lämpenee 60-90 sekunnissa, ja sen jälkeen suuri akku pitää lämmittimen käynnissä. Lämpötila pysyy vakaana pitkienkin vetojen ajan, jopa vesipiipun kanssa.

Lämpötilansäätö asteen tarkkuudella

Plus- ja miinuspainikkeilla asetat lämpötilan asteen tarkkuudella välillä 50-220 °C. Arizer suosittelee 180-200 °C:n lämpötilaa pehmeisiin ja maukkaisiin sessioihin. Voimakkaampaan uuttoon harvemmilla vedoilla sopii 200-220 °C.

Kolme painiketta ja näyttö hoitavat kaiken. Sovellusta ei tarvitse pariliittää, eikä mitään tarvitse päivittää. Yksinkertaisuus tekee Air Maxista vahvan valinnan ensimmäiseksi vaporisaattoriksi. Laite vahvistaa asetusten muutokset piippauksella, ei värinällä.

Tumma tila himmentää näytön rauhallisia iltoja varten. Tumma tila käynnistyy painikeyhdistelmällä, joka on helppo painaa vahingossa. Tarkista yhdistelmä käyttöohjeesta.

Lasipodit: esitäytä sessiosi

Lasiset suukappaleet toimivat myös podijärjestelmänä. Voit täyttää kotona useamman valmiiksi, sulkea ne silikonisuojuksilla ja kuljettaa niitä pakkaukseen kuuluvissa matkaputkissa. Kun yksi on käytetty, vaihdat seuraavan tilalle. Kesken session ei tarvitse jauhaa.

Täyttäminenkin käy nopeasti. Paina kammiopää jauhettuihin yrtteihin ja pyöräytä, niin kammio on täynnä. Pakkaukseen kuuluu kaksi silikonisuojusta ja matkaputket, joten pääset heti alkuun.

Hanki lisäksi silikonisuojuspakkaus ja ylimääräinen 70 mm lasinen suukappale tai kaksi. Näin sinulla on kokonainen kierto esitäytettyjä podeja.

Vesipiippusessiot suoraan pakkauksesta

Air Max on ensimmäinen Arizerin kannettava, jonka pakkaukseen kuuluu 14 mm vesipiippuadapteri. Mattapintaisessa lasiadapterissa on oma yrttikammio. Se muodostaa lasi-lasiliitoksen mihin tahansa vesipiippuun, jossa on 14 mm:n liitäntä. Veden suodattamana jopa korkeimpien lämpötilojen höyry tuntuu pehmeältä ja miellyttävältä hengittää.

OLED-näyttö kääntyy automaattisesti. Luet lämpötilan myös silloin, kun vaporisaattori on ylösalaisin vesipiipun päällä. Tässä asennossa laite on yläpainoinen, joten pidä käsi lähellä.

Näin käytät Arizer Air Maxia

Kaikki toimii kolmella painikkeella ja näytöllä. Täysi sessio näyttää tältä:

  1. Täyttö: Jauha yrtit keskikarkeiksi. Kasta sitten lasisen suukappaleen kammiopää yrtteihin ja pyöräytä. Pakkaa yrtit löyhästi ja jätä ne lasin reunan alapuolelle.
  2. Asettaminen: Kierrä lasinen suukappale varovasti yläosan aukkoon.
  3. Lämmitys: Käynnistä laite pitämällä valikko- ja plus-painiketta pohjassa. Aseta lämpötila plus- ja miinuspainikkeilla. Kuumennus käynnistyy heti ensimmäisestä painalluksesta. Pari kevyttä vetoa lämpenemisen aikana esilämmittää lasin.
  4. Vetäminen: Vedä hitaasti ja kevyesti noin 15 sekuntia, kuin siemailisit paksua pirtelöä pillillä. Sekoita halutessasi kerran mukana tulevalla työkalulla. Täydellä kammiolla sessio kestää 6-12 minuuttia.
  5. Lopetus: Sammuta laite pitämällä valikkopainiketta pohjassa, kunnes kuulet piippauksen. Tyhjennä sitten kammio lasin ollessa vielä lämmin, niin jäämät eivät tartu kiinni.

Vaihdettava akku ja läpivirtalataus

Akku on Air Maxin toinen vahvuus maun rinnalla. Laite toimii irrotettavalla 5 750 mAh:n 26650-kennolla. Kapasiteetti vastaa suunnilleen kahta tavallista 18650-akkua. Käyttöaikaa on noin 2-2,5 tuntia yhtäjaksoisesti eli 10-13 täyttä lasisen suukappaleen kammiota yhdellä latauksella.

Useimmille tämä tarkoittaa lataamista joka toinen tai kolmas päivä, aivan kuten puhelimella. Lataus tapahtuu USB-C:n kautta ja kestää noin 3 tuntia. Verkkolaturi kuuluu pakkaukseen. Air Max tukee läpivirtalatausta, joten se toimii myös latauksen aikana.

Akku on pohjassa kierrekannen takana ja irtoaa käsin ilman työkaluja. Kenno on mitoitettu yli 500 latauskertaan. Kun kenno aikanaan heikkenee, vaihdat uuden tilalle ja jatkat samalla laitteella.

Matkoille ja runsaaseen käyttöön kannattaa hankkia Akku varaustesterillä: se tuplaa kokonaiskäyttöajan 4-5 tuntiin. Xtar X2 -akkulaturissa on kaksi paikkaa. Voit ladata yhtä kennoa, kun toinen on käytössä vaporisaattorissa. Molemmat myydään erikseen.

Puhdistus ei vaadi juuri vaivaa

Vain lasi koskettaa yrttejä, joten puhdistus on niin helppoa kuin olla voi. Liota lasista suukappaletta isopropyylialkoholissa tunti tai kaksi ja huuhtele sitten kuumalla vedellä. Mukana tuleva matkaputki toimii myös ravistimena. Pudota lasinen suukappale sisään alkoholin ja hyppysellisen suolan kanssa ja ravista.

Itse uuni tarvitsee huomiota harvoin. Tyhjennä kammio lasin ollessa vielä lämmin, niin jäämiä ei pääse kertymään alkuunkaan.

Solo 3 vs Air Max

Arizer Solo 3 on sarjan suurempi lippulaiva, joka on rakennettu saman täyslasifilosofian ympärille. Sen akku kestää pidempään, noin 3 tuntia latauksella. Lisäksi siihen saa XL-lasin, jossa on suurempi kammio.

Air Maxissa sen sijaan on akku, jonka voit vaihtaa itse. 26650-kenno irtoaa käsin, ja toisella kennolla kokonaiskäyttöaika nousee 4-5 tuntiin. Solo 3:n akku on kiinteä. Air Max on myös näistä kahdesta kompaktimpi, ja sen pakkaukseen kuuluu 14 mm vesipiippuadapteri.

Pisin käyttöaika ja suuremmat kammiot puoltavat Solo 3:a. Jos taas haluat pienemmän laitteen, jota voi huoltaa vuosien päästäkin, valitse Air Max.

ÄRiS Ultra vs Air Max

Wolkenkraft ÄRiS Ultra on keskihintainen hybridivaporisaattori, jossa on sama asteen tarkkuudella toimiva lämpötilansäätö. Siinä on titaanikammio ja nopeampi lämmitysaika, ja se on edullisempi.

Air Max vastaa täyslasisella höyrypolulla, jossa yrtit eivät koskaan kosketa metallia. Lisäksi siinä on vaihdettava 26650-akku, ja pakkaukseen kuuluu 14 mm vesipiippuadapteri.

Edullinen hinta ja nopeat sessiot puoltavat ÄRiS Ultraa. Makupuristit ja vesipiipun käyttäjät saavat enemmän irti Air Maxista.

Suositellut lisävarusteet

Osta mikä tahansa vaporisaattori täältä MagicVaporizersilta, niin saat 25 %:n alennuksen kaikista lisävarusteista. Nämä lisävarusteet valitsisimme itse Air Maxille.

Pehmeä suojakotelo: Pakkauksessa ei ole koteloa, ja lasi kaipaa pehmustetta. Koteloon mahtuvat vaporisaattori, laturi, jopa kuusi lasista suukappaletta ja vara-akut.

Akku varaustesterillä: Toinen 26650-kenno nostaa kokonaiskäyttöajan 4-5 tuntiin. Testerikotelo näyttää varaustason napin painalluksella.

Xtar X2 -akkulaturi: Lataa kaksi kennoa kerralla kaksipaikkaisessa laturissa, kun vaporisaattori pysyy käytössä.

Lasinen suukappale (110 mm): Pisin lasi antaa höyrylle enemmän matkaa jäähtyä. Se on suosituin päivitys korkean lämpötilan sessioihin.

Kaareva lasinen suukappale: Kaareva lasi antaa vaporisaattorin seistä pystyssä pöydällä niin, että suukappale osoittaa sinua kohti.

Kärjellinen lasinen suukappale (70 mm): Kuumuutta kestävä kärki pysyy miellyttävänä huulilla kuumissa sessioissa.

Silikoniset lasisuojukset (4 kpl): Sulje esitäytetyt lasiset suukappaleet, niin saat koko päivän sessiot mukaasi. Pakkaukseen kuuluu vain kaksi suojusta.

TightVac MiniVac: Ilmatiivis ja hajua läpäisemätön säilytysrasia pitää jauhetut yrtit tuoreina seuraavaa lasista suukappaletta varten.

Vesipiippuadapteri (14 mm): Toinen adapteri pitää huolen siitä, ettei yksi rikkoutunut lasiosa lopeta vesipiippusessioita.

Lasinen suukappale (70 mm): Sama lasi kuin pakkauksessa. Varakappaleilla esitäytät koko viikon sessiot.

Sihdit (6 kpl): Ruostumaton teräsverkko estää hienoksi jauhettujen yrttien pääsyn uuniin.

Takuutiedot

Arizer Air Maxin elektroniikalla on 2 vuoden takuu ja keraamisella lämmityselementillä elinikäinen takuu. Jokainen täältä MagicVaporizersilta ostettava Air Max on aito Arizer-tuote.

Arizer Air Max

Sisältö

  • Arizer Air Max -vaporisaattori
  • 26650-akku
  • Lasinen suukappale yrttikammiolla (70 mm)
  • Mattapintainen lasinen vesipiippuadapteri (14 mm)
  • Lasinen aroma-astia
  • USB-C-kaapeli
  • Verkkolaturi
  • PVC-matkaputket
  • Silikonisuojukset (2)
  • Ruostumattomasta teräksestä valmistetut sihdit (4)
  • Ruostumattomasta teräksestä valmistettu sekoitustyökalu
  • Käyttöohje
Arizer Air Max

Tekniset tiedot

Lisätietoja
Koko: 12,2 cm
Paino: 117 g
Lämmitys: Hybridi (konvektio ja johtuminen)
Lämmitysaika: 60-90 sekuntia
Voimanlähde: Irrotettava 26650-akku (5 750 mAh)
Lämpötila: 50-220 °C
Valmistaja: Arizer
Takuu: 2 vuotta elektroniikalle, elinikäinen keraamiselle lämmityselementille
Valmistusmaa: Kanada

Muut höyrystimet merkiltä Arizer

  1. Arizer ArGo Vaporizer
    Arizer ArGo

    159 € 219 €

    • Sisäänvedettävä lasinen suukappale piiloutuu kokonaan
    • Kokonaan lasinen höyrypolku takaa puhtaan maun
    • 50-220 °C yhden asteen tarkkuudella
  2. Arizer Extreme Q
    Arizer Extreme Q

    159 € 199 €

    • Letku- ja ilmapallokäyttö samassa vaporisaattorissa
    • Täyslasinen höyrypolku, keraaminen konvektiolämmitys
    • Kaukosäädin lämpötilalle, puhaltimelle ja ajastimelle
  3. Arizer Go SRT
    Arizer Go SRT

    269 € 279 €

    • Täyslasinen höyrypolku, ei lainkaan muovia
    • Go Shell -kapselit esitäytettyihin sessioihin
    • Kolme muokattavaa esiasetusta, 50-220 °C
  4. Arizer Solo 2 Max - Small
    Arizer Solo 2 Max

    199 € 269 €

    • Kokonaan lasinen höyrypolku takaa puhtaan maun
    • Jopa 3 tunnin akunkesto yhdellä latauksella
    • 14 mm:n vesipiippuadapteri sisältyy pakkaukseen
  5. Arizer Solo 3
    Arizer Solo 3

    259 € 339 €

    • Täyslasinen höyrypolku puhtaan maun takaamiseksi
    • Jopa 3 tuntia akunkestoa yhdellä latauksella
    • Sessio- ja on-demand-lämmitystilat
  6. Arizer V-Tower vaporisaattori
    Arizer V-Tower

    129 € 165 €

    • Sama keraaminen lämmitin kuin Arizerin lippulaivamalleissa
    • Täyslasinen höyrypolku takaa puhtaan maun
    • Digitaalinen lämpötilansäätö, 50 °C-260 °C
  7. Arizer XQ2 - Small
    Arizer XQ2

    189 € 269 €

    • Letku- ja ilmapallokäyttö, molemmat mukana
    • Täyslasinen höyrypolku, eristetty elektroniikasta
    • Kaukosäädin kolmella lämpötilaesiasetuksella

Näytämme vain aitoja arvosteluja varmistetuilta ostajilta. Arvostelupyynnöt lähetetään sähköpostitse oston jälkeen. Katso lisätiedot saat arvostelukäytännöstämme.

Review Summary

Arizer Air Max on erittäin helppokäyttöinen ja laadukas laite, jota monet suosittelevat lämpimästi. Se erottuu miellyttävän maun ja tehokkaan suorituskyvyn ansiosta, ja laitteessa on pitkäkestoinen akku sekä nopea lämpenemisaika. Puhdistaminen on vaivatonta ja monien mielestä se on paras laite, jota he ovat koskaan käyttäneet.

AI-generated summary of customer reviews
4.8 150 reviews
5★
4★
3★
2★
1★
C
Cscl 2026-09-24

Toinen yritys höyrystää kuivayrttiä. Arizer Air Max toimii erittäin hyvin. Ei aiheuta epämukavuutta kuumuuden kanssa, etenkään pidemmän lasiputken kanssa. Nupun maku on loistava, eikä paahdetun yrtin makua ole. On erittäin helppo täyttää ja valmistaa lisää myöhempää käyttöä varten.

JH
Jürgen H 2026-08-31

Erinomainen vaporisaattori. Sitä on todella hauska käyttää.

CS
Connor S 2026-08-24

Pientä liikkeellä olevaa laitetta paukuttamalla, mies voi soittaa sitä milloin haluaa

RS
Rush S 2026-06-15

Tämä on toinen Arizer Air Maxini ja erinomainen kokemukseni sillä jatkuu. Paljon tukevampi muotoilu kuin Air 2:ssa, piippausääni valmiustilassa ja suuremmat 26650 ladattavat ja vaihdettavat akut, jotka kestävät tuntikausia (2 latausta). Mukana tulee 70 mm:n lasinen latausputki ja 14 mm:n kupla-/bongisovitin (joita minulla on nyt kaksi!), mikä tekee siitä erittäin monipuolisen laitteen. Hanki 90 mm:n tai 110 mm:n putki (jos niitä vielä löytyy!), mikä parantaa konvektiokokemusta! Vietin viikkoja katsellen kaikkia saatavilla olevia vaporisaattoreita, ja Arizer Air Max on ainoa, joka täyttää kaikki vaatimukset. Höyryn laatu ja puhtaus ovat korkeimpia standardeja, ja siinä on luotettava konduktio-/konvektiohybridijärjestelmä, joka antaa sinulle parhaat puolet molemmista maailmoista. Mielestäni se on paras vaporisaattori! Myös hinta-laatusuhde on erinomainen.

AJ
Alex J 2026-05-29

Upea sipperi, loistava maku. Ei suurin sipperi, mutta hintaansa nähden fantastinen kannettava. Saatavana myös muita suukappaleita ja varsia, toimii loistavasti bongien ja bubblerien kanssa, sekä lisäparistoja, joten voit käyttää sitä koko päivän.

DR
Dieter R 2026-04-27

Erinomainen suorituskyky, kun tiheys on oikea. Niin paljon höyryä niin pienestä materiaalista, vaikuttavaa. Puhdistaminen on myös superhelppoa. Kiitos!

TB
Thomas B 2026-02-12

Olen käyttänyt Arizer Air -kenkiä vuodesta 2016 lähtien. Nyt tarvitsin uudet. Air Max on parantunut merkittävästi. Olen erittäin tyytyväinen niihin. ...

A
Andy 2025-12-10

Minulla oli aiemmin Air 2, mutta latausportti vioittui ajan myötä. Tässä on isompi akku, joten toivottavasti sitä ei tarvitse ladata yhtä usein. Se tuntuu tukevalta ja hieman painavammalta.